EKLENME TARİHİ: 11-11-2018

İşe iade davası nedir, nasıl açılır?

4857 sayılı iş kanununu referans alarak hangi nedenlerin haklı ve haksız işten çıkarma nedenleri olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.


Av. Davut MENKİ

YAZAR

Av. Davut MENKİ

KURUCU ORTAK

davutmenki@menki.av.tr

+90 382 212 63 05

İşçi ve işverenin buluştuğu çalışma hayatında öncelik çalışanların korunması ve emeğin hak ettiği değeri bulmasıdır. Mevcut iş hukuku, sendika hukuku, sosyal haklar kanunu çerçevesinde hem işçilerin hakları gözetilmekte hem de işverenin sorumlulukları belirlenmektedir. Bahsettiğimiz kanunlarda geçen en önemli meselelerden biri de işçinin haksız nedenle işten çıkartılmasından dolayı işe iade edilmesi davasıdır.

Günümüz koşullarında pek çok çalışanın karşı karşıya kaldığı bu önemli konuda öncelikle izlenecek yol kanunlar hakkında bilgi sahibi olmak eğer mümkünse işin ehli bir avukata danışmaktır. Fakat mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde hele de işten yeni ayrılmış bir kişinin maddi durumu göz önüne alındığında bu yolu izlemesi mümkün olamayabilir. Bu yazımızda sizlere eğer haksız nedenle işten çıkarıldıysanız, nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatacağız. Eğer çalıştığınız iş yerinde 30 kişiden fazla çalışan varsa ve iş sözleşmesine bağlı çalışıyorsanız, ilk bakacağımız konu mevcut işinizde ne kadar süredir çalıştığınız olacaktır. Eğer 6 ay ve daha fazla süreyle aynı iş yerinde çalışmışsanız ilk koşulu sağlamışsınız demektir. 4857 sayılı iş kanununu referans alarak hangi nedenlerin haklı ve haksız işten çıkarma nedenleri olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Eğer bu iki koşulu sağladığınız halde işten çıkarıldıysanız (haksız fesih ve altı ay çalışma şartı) yapmanız gereken bir ay içerisinde İş Mahkemelerine, eğer bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa; Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir. İşten çıkarılmanın size bildirildiği tarihten en fazla bir ay sonra dava açabilir ve bu süreyi geçirirseniz işe iade davası açma hakkını kaybedebilirsiniz.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ